WARSZTATY DLA MĘŻCZYZN
#DeepInside – W głąb samego siebie
MĘSKI PROGRAM PRACY TERAPEUTYCZNEJ I ROZWOJU OSOBISTEGO
To nowy cykl spotkań, warsztatów, wydarzeń poświęconych NAM – MĘŻCZYZNOM.
Kim jesteśmy? Jacy jesteśmy? Jakie role są nam przypisane od wieków? Jakie wyzwania stoją przed nami dzisiaj? Jakie możliwości stwarza nam rzeczywistość, a jakie kreujemy sami? Jakie pułapki i zagrożenia pojawiają się w świecie, w którym „wszystko możesz mieć, wszystko masz w zasięgu ręki…”? Jak odnajdujemy się w rzeczywistości gender? Czy zmiana ról społecznych wytrąciła nas z obrazu męskości, który nosimy w sobie? A może jest szansą na powrót do normalności, partnerstwa i społeczeństwa budowanego na zasadach wzajemnego szacunku?
Wiele pytań… W trakcie Projektu przede wszystkim będziemy je sobie zadawać – to ważne: postawienie pytania inspiruje do poszukiwania odpowiedzi i daje możliwość zaakceptowania faktycznego stanu rzeczy, a to jest podstawą do znalezienia odpowiedzi, zadania kolejnych pytań i zmiany…
#DeepInside
Jest to kompleksowy program rozwoju osobistego dla mężczyzn, połączony z pracą terapeutyczną, którego głównym atutem jest systematyczna praca w procesie terapeutyczno-rozwojowym. Rozpoczyna się męską podróżą górską, po której (opcjonalnie) rozpoczynają się cykliczne spotkania (1 raz w tygodniu po 2 godziny) w męskiej grupie osadzone w przestrzeni warsztatu terapeutycznego z elementami psychodramy, pracy z ciałem, głosem, oddechem i elementami warsztatu aktorskiego.
WYRUSZ W PODRÓŻ I ODKRYJ SWOJE DZIEDZICTWO!
Przed nami-facetami jest wiele wyzwań… zawsze było… kiedyś wyruszaliśmy na wojnę, przed nami była konieczność ochrony i zaopiekowania się rodziną. Dzisiaj stoimy przed takimi samymi wyzwaniami, choć okoliczności są inne i inne są metody radzenia sobie z nimi…
„Dbamy” o nasze rodziny harując od rana do wieczora i jesteśmy przekonani, że tak jest ok! Pod płaszczem naszej finansowej ochrony wyrasta pokolenie synów bez ojców i córek, dla których ojciec jest tylko gościem w domu. Sprowadzamy się do roli bankomatów zapewniających finansowy byt, K-O’wców organizujących weekendowe wycieczki i atrakcje…
Byłem ostatnio świadkiem śmiesznej z jednej strony, a z drugiej dramatycznej, po chwili zastanowienia, sytuacji… Staliśmy z rodzinką po lody w nasze ulubionej poznańskiej lodziarni przy Placu Wolności. Przede mną stała w kolejce młoda dziewczyna i kiedy zbliżała się jej kolej na zamówienie, odwróciła się do mnie i miło, z uśmiechem przepuściła mnie przed siebie wyjaśniając, że „Bankomat” jeszcze nie przyszedł… Wybuchnęliśmy śmiechem, ale było coś przerażającego w tych słowach, jakiś chory syndrom czasów, w których żyjemy. Dla tej młodej kobiety jej mężczyzna miał jasno przypisany wzorzec… Na razie przejawiało się to w śmiesznym określeniu „BANKOMATU”, ale to sformułowanie prawdopodobnie, na poziomie nieświadomym, niosło dla niej proste przekonanie o roli, jaką odgrywa mężczyzna w jej świecie… Smutne… Już nie Książę z bajki… Rycerz na białym koniu… tylko BANKOMAT… no cóż – też blaszany…
Jaki wzorzec mężczyzny wyniesie z okresu dorastania chłopiec wychowywany bez obecności ojca, z matką starającą się sprostać podwójnej wychowawczej roli? Jaki archetyp mężczyzny zapisze się w umyśle córki, dla której ojciec będzie jakimś dalekim, będącym „gdzieś tam” w pracy jegomościem, pojawiającym się od święta i próbującym usilnie nadrobić czas własnej nieobecności w rodzinie… I nieważne czy rodzice są po rozwodzie, czy ojciec pracuje dwie ulice od domu i wychodzi do pracy, kiedy dzieci wstają i wraca z pracy, kiedy zasypiają… czy zarabia na utrzymanie rodziny tysiące kilometrów od domu… Po prostu go nie ma. Nie ma i już. I nic nie jest w stanie zastąpić tego braku obecności. Pamiętajmy Panowie, że wychowywać można jedynie z przykładu….
To tylko kropla w morzu tematów, z którymi zmierzymy się w projekcie!
Zapraszam Ojców, Synów i Wszystkich Mężczyzn, dla których ważne jest odszukanie i ponowne nazwanie Archetypu Mężczyzny, który jest w nas.
Dlaczego warto wyruszyć?
Warsztat rozwoju osobistego z elementami pracy terapeutycznej, realizowany w trakcie górskiej wędrówki daje możliwość wyjątkowego obcowania z przyrodą, która staje się dla ciebie lustrem: emocji, przekonań, mechanizmów… Kiedy wkraczasz w dziewicze rejony polskich gór – czas przestaje istnieć. Jesteś Ty, przyroda, Twoje emocje i myśli. Jeżeli połączymy to z pracą terapeutyczną i wyjątkowymi ludźmi, to otrzymamy podróż, w którą warto wyruszyć.
Nie obiecuję, że wrócisz po niej z receptą na lepsze życie, ale na pewno będzie ona dla Ciebie inspiracją do rozwoju i szansą wkroczenia na ścieżkę życia o większym znaczeniu.
Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?
Życie jest najpiękniejszą podróżą, jaką dostaliśmy w darze, a największym wyzwaniem i darem jednocześnie jest, aby przeżyć tą podróż świadomie. Co to oznacza? Świadomie oznacza akceptację tego kim jestem i jaki jestem. Nie należy tego oczywiście mylić z biernością! Akceptacja rzeczywistości jest podstawą naszej zmiany, a ona jest ciągłym procesem, który po prostu zachodzi: czy tego chcemy czy nie… Naturalną wydaje się więc być możliwość zrozumienia dynamiki naszego rozwoju i kierunku, w którym podążamy. Jest piękny cytat z Szekspira z „Juliusza Cezara”, który ilustruje tę dynamikę:
… W ludzkim życiu
Trafia się prąd, który żeglarza,
Niesie ku wielkim zyskom; prąd przegapić –
To utkwić dziobem na resztę żywota
W mieliznach nędzy.
Archetyp mężczyzny jest potężną kreatywną siłą kształtującą naszą rzeczywistość: Ojców, Synów, Dziadków, a także kobiet, które są przy nas i wokół nas. Rozumieć ten archetyp, to mieć wpływ na siebie, własne życie i rzeczywistość wokół nas. Wpływ to wybór! Bardzo często jednak wolimy zapanować nad tą sferą, poskromić ją, zniewolić…. Co nas do tego pcha? Jest tylko jeden sposób, żeby zrozumieć świat: trzeba najpierw zrozumieć samego siebie… świat jest naszą projekcją…
Zapraszam Facetów do udziału w projekcie!
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Chołuj
grzegorz.choluj@flowartcreation.pl
https://www.facebook.com/GrzegorzCholujFlow
https://www.facebook.com/FlowArtCreation
+48 604 559 629
Spotkajmy się na Męskiej Wyprawie!
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Chołuj
https://youtu.be/CKHZYOoQvuk