TEATR – WARSZTATY

Świat jest teatrem,
aktorami ludzie…
W.Shakespeare

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;
Łam, czego rozum nie złamie…
A.Mickiewicz

Sztuka jest narzędziem współczesnej edukacji.
G.C.

Film z Projektu Comenius ukazujący charakter pracy w projektach z pogranicza teatru i psychologi realizowanych przeze mnie.

 

O PROJEKTACH TEATRALNO-ROZWOJOWYCH…
Nowatorskie projekty edukacyjne z pogranicza sztuki i psychologii tworzę i z sukcesami realizuję od 2008 roku w poznańskich gimnazjach i liceach przy wsparciu poznańskiego Wydziału Oświaty. Są one efektem przemyśleń i doświadczeń w prowadzeniu zajęć dydaktycznych wykorzystujących techniki teatralne i dramowe dla dzieci, młodzieży i nauczycieli od 2000 roku.

Najnowszy projekt „Odmienne Stany Teatralności – Pracownia Rozwoju Osobistego” podsumowuje i rozwija osiągnięcia wcześniejszych projektów „Shakespeare In School” (3 edycje) i „Randki z Klasyką” (3 edycje) oraz projektu realizowanego w ramach COMENIUS REGIO (2012-14) . Każdy z nich był dla uczestników wymagającym czasem próby. Od samego początku musieli skonfrontować się z własnym potencjałem osobowościowym, z całym bagażem indywidualnych, często bardzo traumatycznych, doświadczeń, uświadomić sobie to wszystko i dzięki wykorzystaniu metody dramy i klasycznych narzędzi teatralnych – stanąć na scenie. Nie skrywali się jednak za rolą, nie byli tylko aktorami odgrywającymi przypisane im role. W projekcie mówili językiem własnych historii, tworzyli scenariusze etiud i scen w oparciu o własne doświadczenia.

Nowy projekt jeszcze bardziej przenosi ciężar z działań artystycznych, na działania edukacyjne przy wykorzystaniu „artystycznych narzędzi”. Generowanie potencjału poznawczego wyrażanego przez różne działania artystyczne skumulowane w przestrzeni teatralnej, pełniącej rolę swoistego laboratorium postaw społecznych (odgrywanych ról), osobistego (indywidualnego) potencjału i twórczej wrażliwości, stanowi eschatologiczne wyzwanie dla Uczestników zajęć i Prowadzących.

Teatr (jako idea i przestrzeń) łączy w sobie to, co realne – z tym, co wyobrażone, symboliczne, określa zakres indywidualnych możliwości i daje szansę na zderzenie się osobistego doświadczenia z potęgą archetypu. W tak rozumianej przestrzeni jest miejsce na wielowymiarowe uczestnictwo w twórczym procesie, odkrywającym niuanse procesu kreacji sztuki oraz (jednocześnie) procesu stawania się ŚWIADOMYM CZŁOWIEKIEM. Można powiedzieć – INDYWIDUALNOŚCIĄ, a to znaczy kimś więcej niż sumą osobowości, partnerem w relacji, odgrywającym określoną rolę społeczną, czy zawodową. Bycie INDYWIDUALNOŚCIĄ znaczy stawanie się kimś autentycznym, jasno określonym w dążeniu do samopoznania, ale jednocześnie niezaślepionym i nieograniczonym stereotypowym myśleniem na temat siebie i świata. Przestrzeń teatralna staje się więc „akuszerką” dochodzenia do własnej tożsamości i akceleratorem zmian.

Takie rozumienie tematu (w szczególności w kontekście filozoficznym, psychologicznym i praktycznym – pozwalającym na „wykorzystanie i zastosowanie” zdobytej wiedzy) pozwala świadomie kreować drogę rozwoju dla każdego zaangażowanego w ten proces człowieka. O uczestnictwie nie decyduje tutaj tzw.” talent aktorski”, ale szczera i odpowiedzialna wola wzięcia udziału w tym procesie. Każdy z nas bowiem ma w sobie odpowiedni potencjał do takiej drogi – kwestię stanowi tutaj otwarcie się na ten proces, zawierzenie sobie samemu, metodzie pracy i, przede wszystkim, odwaga!

W tym projekcie nie interesują mnie AKTORZY i ich umiejętności – interesują mnie LUDZIE. Z całym ich bagażem niedoskonałości i wad. Interesuje mnie ich AUTENTYCZNOŚĆ, WOLA ŻYCIA I WALKI.

WYMAGANIA WSTĘPNE DLA UCZESTNIKÓW – cechy, którymi powinien wyróżniać się młody człowiek podejmujący wyzwanie uczestnictwa w warsztatach realizowanych w projekcie O.S.T.

  • Wyobraźnia / Odwaga / Wola
  • WYOBRAŹNIA jako narzędzie w świadomym odkrywaniu drogi rozwoju artystycznego i osobistego
  • ODWAGA eksperymentowania
  • WOLA pogłębiania wiedzy na temat samego siebie (rozwój osobisty) i indywidualnego potencjału artystycznego rozwijanego w przestrzeni sztuki

CZEGO NAUCZYSZ SIĘ NA WARSZTATACH?

  • Jak świadomie zarządzać emocjami
  • Jak wyrażać emocje na scenie, prowadzić monolog wewnętrzny, dialogować, tworzyć scenariusze etc (elementarne zadania aktorskie)
  • Jak kreatywnie podejmować wyzwania codzienności
  • Rozpoznasz przekonania i mechanizmy sterujące Twoim życiem
  • Jak budować silne poczucie własnej wartości
  • Jak świadomie podejmować ważne życiowe decyzje
  • Rozpoznasz swoje silne i słabe strony
  • Świadomie wykorzystasz potencjał aktorski w przestrzeni społecznej (elementy coachingu, wysoka świadomość autoprezentacyjna np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, umiejętność wystąpień publicznych)

Projekty mają charakter stricte praktyczny, co nie oznacza, że uczestnik nie otrzyma dawki wiedzy teoretycznej. Wiedza teoretyczna będzie wprost przekładalna na doświadczenie procesu twórczego, i z niego jednocześnie będzie wypływała – na zasadach synergii i syntezy.

FORMY ZAJĘĆ:
Zajęcia maja formę interaktywnych warsztatów tematycznych:
WARSZTATY ROZWOJU OSOBISTEGO w wymiarze co najmniej 36 godzin – skupione wokół rozwoju osobowości i inteligencji emocjonalnej uczestników, świadomości ich słabych i silnych stron, rozpoznaniu podstawowych kompetencji emocjonalnych i społecznych niezbędnych w świadomym życiu – w oparciu o autorski konspekt zajęć.
WARSZTATY TEATRALNE w wymiarze co najmniej 36 godzin realizowane w oparciu o autorską metodę pracy warsztatowej.
POKAZ FINAŁOWY w formie interaktywnego widowiska podsumowującego całość pracy w projekcie.

Wszystkie warsztaty, obok zabawy i pracy z wyobraźnią, mają na celu także rozwój umiejętności emocjonalnych i społecznych u dzieci i młodzieży. Naukę szacunku do drugiego człowieka i poszanowaniu wartości, takich jak życzliwość, solidarność, otwartość.

Jesteś zainteresowany/-a realizacją profesjonalnego WARSZTATU TEATRALNEGO?…
… przygotujemy specjalnie dla Ciebie wyjątkową i indywidualną ofertę!

KONTAKT
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach. Szczegółowych informacji o terminach i kosztach udzielimy Państwu przez telefon lub e-mail:

grzegorz.choluj@flowartcreation.pl

+48 604 559 629

2 odpowiedzi na “TEATR – WARSZTATY”

  1. Witam,
    Będę wdzięczna za informację czy są planowane warsztaty w Poznaniu? Jeśli tak to prosilabym o podanie terminu, rozkładu zajęć oraz ceny.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Małgorzata Konarkowska

    1. Dzień dobry,
      jeżeli chodzi o warsztaty teatralne, to realizuję Grupę Aktorską (zajęcia w czwartki pomiędzy 16 a 18). Dodatkowo organizuję także wyjazdowe warsztaty aktorskie #AktorskieOdloty w Sapowicach (30km od Poznania) – najbliższy termin to 5-7 października. Zapraszam 🙂

      W razie dodatkowych informacji – proszę o kontakt telefoniczny pod nr.tel. 604559629.

      Z pozdrowieniami,
      Grzegorz Chołuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *